I Konferencja za nami
Prelegentami byli:
Temat: Rola technika weterynarii w nowoczesnej praktyce małych zwierząt przedstawią:
tech. wet. Hanna Ziemak
Jest technikiem weterynarii oraz studentką ostatniego roku weterynarii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Posiada 5-letnie doświadczenie zdobyte w całodobowej klinice weterynaryjnej, a obecnie pracuje w Przychodni Weterynaryjnej UMK. W obszarze jej zainteresowań pierwsze pozycje zajmuje chirurgia oraz medycyna ratunkowa małych zwierząt.
dr hab. Marcin Gołyński, prof. UMK
Jest lekarzem weterynarii, nauczycielem akademickim i naukowcem z ponad 20-letnim stażem. Kieruje zespołem lekarzy internistów i techników oraz konsultuje pacjentów w przychodni weterynaryjnej UMK. Jego zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół chorób wewnętrznych, dermatologii i endokrynologii małych zwierząt.
Temat: Dlaczego warto uczyć techników weterynarii obsługi programów do prowadzenia ZLZ? Przedstawi:
mgr inż. Andrzej Miechowicz
Projektant i programista, absolwent Wydziału Informatyki i Zarządzania na Politechnice Wrocławskiej. Autor artykułów z zakresu zarządzania, publikowanych w Weterynarii w Praktyce i innych czasopismach branżowych. Wykładowca prowadzący warsztaty z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem i wykorzystania informatyki w weterynarii. Prowadzi Biuro Rozwiązań Informatycznych, które od 28 lat rozwija zintegrowany system Klinika XP, wspomagający pracę lekarzy weterynarii. Program jest liderem na rynku informatyki weterynaryjnej w Polsce. Został wdrożony w ponad 5200 klinikach, lecznicach, ośrodkach naukowych, schroniskach, hurtowniach i laboratoriach w Polsce, Emiratach Arabskich i na Ukrainie. W 2010 roku Klinika XP zdobyła Złoty Medal Targów VetMedica, a w 2022 roku Biuro Rozwiązań Informatycznych otrzymało statuetkę Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt za wybitny wkład w rozwój medycyny weterynaryjnej.
Temat: Nauka nowej generacji — czyli nowoczesne metody w dzisiejszych czasach, w tym e-learning - przedstawi:
dr Viorica Railean
Osiągnięcia naukowe obejmują zakres biomedycyny i nauki weterynaryjne. Zagadnienie badawcze realizowane przez Panią doktor mają niezwykle istotne znaczenie z punktu widzenia zdrowia ludzi i zwierząt, jak również szeroko rozumianej bioasekuracji i bezpieczeństwa sektora łańcucha żywnościowego. W badaniach wykorzystuje tradycyjne metody stosowane w mikrobiologii, jak również nowoczesne techniki jak cytometria przepływowa i technika MALDI-TOF-MS. W ciągu ostatnich 6 lat dr Viorica Railean uczestniczyła w 30 międzynarodowych i krajowych konferencjach gdzie zdobyła: nagrodę za doskonałą prezentację szczególnie istotnych innowacyjnych badań analitycznych z okazji V Konferencji Naukowej Koła Metabolomiki; nagrodę Komitetu Chemii Analitycznej Polskiej Akademii Nauk w kategorii najlepszy doktorat. Dodatkowo uzyskała nagrodę zespołową JM Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu za osiągnięcia w dziedzinie naukowo-badawczej w 2021 r.
Temat: Wykorzystanie fantomów i programów komputerowych w edukacji weterynaryjnej w świetle dobrostanu zwierząt — przedstawi:
lek. wet. Magdalena Herudzińska
Temat: Nowe metody w nauczaniu inseminacji bydła przedstawi:
Temat: Zawód technika weterynarii w świetle regulacji prawnych
dr Michał Rudy
Doktor nauk prawnych. Radca prawny. Wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Wykładowca Szkoły Prawa Uniwersytetu SWPS, Wspólnik w Kancelarii Prawnej Result Rudy Maj Mazur Wacek Woźniak spółka jawna. Specjalizuje się w opiniowaniu projektów aktów administracyjnych i regulacji wewnętrznych. Posiada wieloletnie doświadczenie, zarówno we współpracy z administracją publiczną, jak i przedsiębiorstwami, w tym sektora spożywczego. Pełnił funkcję dyrektora Biura Organizacyjno-Prawnego, a następnie dyrektora Biura Prawnego Głównego Inspektoratu Weterynarii. Kierował również kilkoma międzynarodowymi projektami z zakresu administracji weterynaryjnej i prawa weterynaryjnego. Pełnił także obowiązki zastępcy dyrektora Departamentu Emisyjno-Skarbcowego w Narodowym Banku Polskim, w którym był odpowiedzialny między innymi za emisję znaków pieniężnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz gospodarowanie ich zapasem. W 2006 r. otrzymał nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za współautorstwo podręcznika akademickiego dla studentów medycyny weterynaryjnej. 16 grudnia 2009 r. został odznaczony przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi odznaczeniem „Zasłużony dla rolnictwa”.
Członek World Association for the History of Veterinary Medicine, Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych (pełni funkcję przewodniczącego Sekcji Historii Medycyny Weterynaryjnej), Polskiego Towarzystwa Historii Nauk Medycznych, Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego. Aktywnie działa w obszarze popularyzacji historii medycyny weterynaryjnej poprzez organizację wystawy stałej Izby Historii Pamięci Weterynarii woj. kujawsko – pomorskiego prowadzonej przy Wojewódzkim Inspektoracie Weterynarii w Bydgoszczy oraz prowadzenie portalu historiaweterynarii.pl.
Spotkanie odbyło się dzięki sponsorom: